Przychodnia weterynaryjna

godziny przyjęć: pon-pt 9-20, sobota 9-14, niedziela 10-12
tel./fax. 22 775 35 97
kom. 504 078 614 lub 503 169 066
Get Adobe Flash player

Nasze artykuły

Po co psu i kotu USG?

W związku z ciągłym rozwojem technologii medycznej coraz bardziej popularne stają się urządzenia, wcześniej niedostępne dla nas lekarzy weterynarii. Większość placówek dysponuje już aparatem usg, który znacznie ułatwia diagnozę i pozwala na monitorowanie postępów terapii.

USG

Najczęstszym skojarzeniem, które nasuwa się właścicielowi zwierzaka związanym z badaniem usg jest wykrywanie ciąży i jest to jak najbardziej słuszne. Na sprzęcie, którym dysponujemy w naszej przychodni jesteśmy w stanie rozpoznać 21- dniową ciążę, jednak gdy mamy wątpliwości – zwierzak jest otłuszczony, najedzony – zgazowane jelita zasłaniają pole widzenia – umawiamy się po kilku dniach, żeby rozwiać wątpliwości.

Układ rozrodczy jest wdzięcznym obiektem do obrazowania tym sposobem. Ultrasonograf da nam odpowiedź o stanie macicy – rozpoznanie zapalenia tego narządu (tzw. ropomacicza) nie stanowi problemu, można również dokonując pomiarów ocenić stopień zaawansowania choroby. Natomiast zdjęcie rentgenowskie nie rozwieje wątpliwości obrazując jedynie tzw. :”powiększenie cienia macicy”.

Porody pod kontrolą usg to rewelacja zarówno dla lekarzy jak i opiekunów zwierzaka, którzy na bieżąco wspólnie z nami śledzą akcję serca płodów, przesuwanie się kolejnych noworodków w kierunku miednicy. Robią się z tego bardzo popularne u ludzi “porody rodzinne”. Potem kontrolujemy regenerującą się macicę i oceniamy, czy nie ma patologicznych pozostałości. Bez usg nie jest możliwy taki nadzór okołoporodowy.

Pozostałe zastosowania badania usg to wykrywanie guzów nowotworowych, płynu na terenie jam ciała, ocena perystaltyki przewodu pokarmowego (można tak wykryć ciała obce), dzięki systemowi FAST diagnozuje się krwotoki po urazach m.in. komunikacyjnych.

Aparat nasz jest niezastąpiony w schorzeniach układu moczowego – umożliwia szybką ocenę pęcherza, prostaty (bardzo częste są torbiele), jąder. Zastosowania można mnożyć, my ze swej strony chcielibyśmy zaprosić Państwa ze zwierzakami na przesiewowe BEZPŁATNE badanie usg przez cały okres wakacji.

Zapisy telefoniczne nr 22-775-35-97

lek.wet. Mirosława Ambroziak
specjalista chorób psów i kotów

Fakty i mity na temat sterylizacji
Artykuł ukazał się w Gazecie Nowodworskiej nr. 11 strona 15

 Fakty i mity na temat sterylizacji